середа, 21 березня 2018 р.

Урок географії






Мета: охарактеризувати склад регіону, особливості розміщен­ня та формування населення, ресурсозабезпеченість, загальні ознаки господарства країн Азії; визначити роль азіатських країн у світовому господарстві; розвивати уміння обґрунтовувати галу­зеву структуру господарства регіону, уміння працювати з карта­ми атласа, підручником.
 Обладнання: політична карта Азії-Світу, атласи, підручники.

ХІД УРОКУ
1. На які частини світу поділяється Євразія? Проведіть кордон між ними на фізичній карті.
2. Які природні умови Азії?
3. Чи однакові за своїм економічним ростом країни Азії? Поясніть поняття країни - «далекосхідні тигри».
4. Які, на ваш погляд, загальні ознаки об'єднують країни Азії?
        ІІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів.
Азіатський регіон — найбільший за площею. Тут проживає понад половина людства, населення тільки двох держав — Китаю і Індії — нараховує близько 2,5 млрд. осіб.
Народи Азії, їхні традиції, культура, філософія — це феномен, який у західному світогляді визначається словом-символом «Схід». Саме в цьому регіоні з’явилися найдавніші цивілізації, з його глибин накочувалися на Європу хвилі міграцій, у ньому зародилися три світові релігії — християнство, іслам і буддизм.
Країни Азії дуже різні за розміром території, природними ба­гатствами, рівнем соціально-економічного розвитку, формами дер­жавного устрою тощо. Величезний Китай і крихітна Мальдівська Республіка; Кувейт зі щорічним прибутком на душу населення по­над 24 тис. дол. і Афганістан з прибутком 200—300 дол.; одна з най­давніших держав світу Іран і країни, які нещодавно отримали суве­ренітет після розпаду СРСР — Казахстан, Узбекистан, Туркменістан та інші. Особливості країн Азії — географічні і політичні, економічні і соціальні — стануть предметом нашого вивчення на найближчих уроках.
План характеристики регіону на дошці:
1. Економіко-географічне положення
2.     Природні умови і ресурси
3.     Населення
4.     Особливості економічного розвитку та загальна характеристика господарства
5.     Зовнішні економічні зв’язки

1.Загальні ознаки ЕГП країн Азії та поділ на регіони.
   Завдання1.
Розгляньте атласи та назвіть на які регіони поділяється Азія. (запишіть в зошити)
Завдання2.
Робота з атласами та підручниками (в робочих зошитах)
 На які субрегіони поділяється Азія? ( скласти схему)
Робота в парах: назвати країни, що входять до складу кожного з субрегіонів. (5 хв)
а)Північнохідна Азія (Росія)
б)Західна Азія (включає Кіпр Туреччину, Іран, Афганістан, Сирійську Арабську Республіку, Ліван, Ізраїль, Йорданію, Ірак, Кувейт, Саудівську Аравію, Бахрейн, Катар, Об'єднані Арабські Емірати (ОАЕ), Оман, Ємен — група країн Бл. і Сер. Сходу];
в)Південна Азія (Пакистан, Індія, Бангладеш, Шрі-Ланка, Бутан, Непал, Мальдівська Республіка);
г)Південно-Східна Азія (М'янма, Таїланд, Малайзія, Сінгапур, Лаос, Камбоджа, В'єтнам, Філіппіни, Індонезія, Бруней, Східний Тімор);
д) Центральна Азія (Узбекистан, Туркменістан, Киргизстан, Таджикистан, Казахстан, частина Монголії, зах. частина Китаю);
є)Східну Азію (інша частина Китаю, Корея, Японія).
 2. Використовуючи політичну карту Азії, охарактеризуйте ЕГП, ПГП субрегіонів.

Вчитель:
Більшість країн Азії має вихід до морів Тихого, Індійського і Атлантичного океанів, де проходять найважливіші торгові шляхи світу. Менш вигідне географічне положення мають країни, що роз­ташовані всередині континенту (Афганістан, Монголія). Кордони багатьох азіатських держав проходять добре вираженими природ­ними рубежами (наприклад, Гімалаї), які іноді перешкоджають розвитку економічних і культурних зв’язків.
Характерною особливістю цієї частини світу є складна політична обстановка в ряді країн та регіонів. У першу чергу це стосується Південно-Західної Азії. Складними є відносини між сусідськими країнами в інших регіонах, наприклад між Індією та Пакистаном. Напруженість у Східній Азії зумовлена політикою КНДР, яка про­водить випробування ядерної зброї та перебуває у політичній конф­ронтації з країнами регіону та США.
2.Природні умови та ресурси
Завдання 3.Визначте, які країни Азії на які природні ресурси дуже багаті.
Азія лежить у межах усіх кліматичних поясів і характеризується розмаїттям природних ландшафтів і природних зон. Значна частина країн мають екстремальні природні умови.
Азія виділяється серед інших частин світу найбільшою конт­растністю рельєфу. Тектонічна будова регіону обумовила різнома­нітність корисних копалин. В області Месопотамського прогину і Перської затоки знаходиться одна з найбільших у світі нафтогазо­носних провінцій. Значні запаси нафти в країнах Малайського ар­хіпелагу. Родовища залізної і марганцевої руд світового значення знаходяться в Індії, хромітів — у Туреччині і на Філіппінах. Уздовж південно-східного краю материка (М’янма, Таїланд, Індонезія) простягнувся «олов’яний пояс», багатий не тільки оловом, але і цинком, ртуттю, свинцем, міддю, вольфрамом тощо. Нерудні копалини представлені багатими родовищами кам’яної солі (Туреччина, Іран, Пакистан), калійних солей. На Іранському нагір’ї знаходиться найбільше у світі родовище сірки. В Індії і Шрі-Ланці є дорогоцінні камені.
Територія регіону багата на поверхневі води, однак розміщені вони дуже нерівномірно.
Ґрунти більш родючі в Південній і Південно-Східній Азії, менш продуктивні і схильні до вітрової ерозії ґрунти Південно-Західної Азії. Лісовими ресурсами добре забезпечена Південно-Східна Азія, де збереглися великі площі вологих тропічних лісів.
Таким чином, загальний природний потенціал країн Азії може бути оцінений як багатий.
3.Населення
Етнічний склад населення Азії відрізняється великою різнома­нітністю: у регіоні мешкає понад 1000 націй і народностей, які роз­мовляють на 600 мовах.
Природний приріст у країнах Азії, за винятком Японії, є дуже високим (понад 15 осіб на 1000 жителів), що з одного боку, створює величезний трудовий потенціал, а з другого — породжує в багатьох країнах серйозні соціальні проблеми.
У першу десятку країн світу за кількістю населення входять шість азіатських країн: Китай, Індія, Індонезія, Пакистан, Японія і Банґладеш.
Густота населення Азії коливається від 2-3 осіб/км2 до 15 000 осіб/км2.

Завдання 4. За допомогою карти атласа «Густота населення» знайдіть і назвіть території Азії з максимальною і мінімальною густотою населення. Установіть чинники, що визначають такі показники.

Середній рівень урбанізації в Азії значно нижчий, ніж в інших регіонах світу, однак Азія є світовим лідером за числом міст- мільйонерів, найбільшими з яких є Токіо, Осака, Шанхай, Сеул, Пекін, Стамбул, Джакарта, Мумбаї, Колката, Карачі, Банґкок.
Тільки в Китаї та Індії нараховується понад 90 міст-мільйонерів. Найвищий рівень урбанізації в Японії, Республіці Корея; низький — у Бутані, Непалі, В’єтнамі, Лаосі, Шрі-Ланці.
4.Господарство
Країни Азії перебувають на різних рівнях соціального та еконо­мічного розвитку. Безумовним лідером є Японія, яка входить до трійки найбільш розвинених країн світу. Стабільно зміцнюються позиції й міжнародний авторитет соціалістичного Китаю, який за ВВП поступається тільки США.
Велику вагу на світовій арені мають «нові індустріальні» країни Азії, насамперед «азіатські тигри» («далекосхідні дракони») — Республіка Корея, Тайвань, Сінґапур, Таїланд. Орієнтація на залу­чення іноземного капіталу і продумана державна політика дозволили їм здійснити якісний стрибок, настільки швидкий і ефективний, що його часто називають «економічним дивом». До країн нової індустріалізації зараз відносять також Малайзію, Філіппіни, Індонезію і Туреччину.
Зона Перської затоки є одним з найважливіших промислових районів світу з великим обсягом видобутку нафти і газу, нафтохі­мічними, металургійними та іншими виробництвами.
У більшості інших країн регіону відчутні перехідні тенденції, спостерігається відхід від феодальних відносин (в їх економіці пе­реважають сільське господарство і гірничодобувна промисловість). У Південній, Східній і Південно-Східній Азії яскраво виражена рослинницька спеціалізація сільського господарства, а в країнах Південно-Західної Азії дефіцит води і низька продуктивність ґрунтів обумовили переважання кочового скотарства.
6.Транспорт
Завдання 5. Проаналізуйте карти атласа та визначте рівень розвитку видів транспорту в субрегіонах Азії.
Розвиток економіки країн Азії залежить від шляхів сполучення, найбільша довжина з-поміж яких припадає на ґрунтові дороги. Такі країни, як Афганістан, Кіпр, Лаос, Оман, ОАЕ, взагалі не мають залізниць. Річковий транспорт найбільш розвинений у Китаї, Індії, М’янмі, Лаосі, Іраку, Банґладеш. Каботажне судноплавство відіграє провідну роль у країнах, розташованих на архіпелагах: Філіппінах, Індонезії, Японії. Найбільший міжнародний вантажо- і пасажирообіг припадає на Японію. У великих нафтодобувних країнах — Саудівській Аравії, Ірані, Іраку — розвинений трубопровідний транспорт. Авіаційний транспорт забезпечує зв’язки Азії з іншими регіонами світу.

Завдання 6. Установіть, якими маршрутами нафта з Південно- Західної Азії транспортується до Європи.
Завдання 7. За картами атласа визначте державний устрій країн Азії та релігійні вподобання населення.
V. Закріплення матеріалу.
1.                     Запитання до класу:
-                    Між якими країнами виникають конфлікти за останні роки?
-                    Які з країн Азії найбільш розвинені, чому?
-                    Чому у Китаї зростання населення загальмовується?
-                    Чому країни Азії поділяються на групи?
-                    В чому полягає деградація навколишнього середовища?
-                    В які міжнародні організації входять країни Азії?
-                    Які країни входять в Джакотський трикутник?

ΥІ.Підсумок уроку
1.  Підручник, опрацювати §34, 35 ст. 178-179 .






Немає коментарів:

Дописати коментар