Цікава географія

      Читайте, дивуйтесь і несіть знання на урок. Як добре багато знати,і дивувати всіх своєю ерудицією! Той хто багато знає, завжди в центрі уваги. 
Вражайте всіх цікавими фактами

Дземброня - найвисокогірніше селище України
     Село Дземброня — найближчий населений пункт до гори з тією ж дзвінкою назвою. А ще це чудове місце, щоб втекти від світу або почати захоплюючу подорож Чорногірським хребтом.
                                  Вид на Дземброню, фото Михайло Мочалов
    Високогірна Дземброня — чи не найкраще карпатське село, якщо ви маєте на меті втечу від цивілізації. Неймовірні краєвиди, чисте гірське повітря, ліси та полонини дозволяють без жодних докорів сумління назвати Дземброню центром зеленого туризму.
 
                       Ранкові тумани в Дземброні, фото Олександр Науменко
Дземброня. Трохи дивно звучить, чи не так? З назвою селища пов’язано кілька легенд. Перша досить невинна, вона стверджує, що польські жовніри довго шукали в околицях якусь шляхтянку, вигукуючи: “Ґдзє Броня?” Інша версія більш цікава, не без карпатської містики. Вона наполягає, ніби топонім “Дземброня” походить від угорського слова “святкування”, і пов’язаний він з тим, що у день літнього сонцестояння неподалік села, на Вухатому Камені, мольфари приносили жертви богам… 


                             Світанок в Дземброні, фото Дмитро Косменко

     Постійних жителів в селі — 245-300 осіб, тобто це справжній рай для туристів, які обирають місце для відпочинку за принципом “чим менше людей — тим краще”. Приємне усамітнення вам забезпечене. Питома назва села звучить як “Берестецька Дземброня”, його намагалися перейменувати у Берестечко, але таке ім’я не прижилося, тому рішенням народного референдуму селу повернули його “рідну” назву: Дземброня.
                                Ніч в Дземброні, фото Олександр Науменко
   Хоча Дземброня лежить вдалині від великих доріг, у селі бували і Леся Українка, і Василь Стефаник, а ще подейкують, ніби атмосфера саме цього села надихнула Сергія Параджанова зняти “Тіні забутих предків” — хоча зйомки проходили не тут, а у Верховині та Криворівні.
   За враженнями зовсім не обов'язково збиратися за кордон! Унікальні природні парки, краєвиди, від яких перехоплює подих, розкішні палаци - все це є у нас!
             

Десять найгарячіших місць на Землі

Десять найгарячіших місць на Землі
Ви мрієте про те, щоб переселитися в жарку країну, де ніколи не буває довгої холодної зими? Проте у світі є області, здатні здивувати навіть найзапекліших любителів спеки. 
Пустеля Лут (Іран)
Найжаркішим місцем планети визнана іранська пустеля, де в 2005 році була зафіксована температура 70 градусів. Це величезне піщане поле простягнулося з півночі на південь майже на 900 кілометрів. Учені з'ясували, що посеред її барханів не виживають навіть бактерії, тому Лут - це ще і саме безживне місце нашої планети : продукти там не псуються, а якщо туди випадково забреде тварина, то її труп не погниє, а перетвориться на мумію.

                                  
Западина Данакіль (Ефіопія)
Ця ефіопська долина - одно з самих негостинних місць світу і одночасно найбільш низьке місце африканського континенту (рівень моря розташовується на 120 метрів вище!). Дістатися до западини Данакіль на дикому віддаленому північному сході країни дуже важко, та і знаходитися там важко, адже середня температура повітря вважається мало не найвищою на планеті - 34 градуси.
 У всьому винен велетенський тектонічний розлом, із-за якого в покритою застиглою лавою долині вас очікує величезна кількість діючих і згаслих вулканів.

Пустинні землі штату Квинсленд (Австралія)
У австралійському штаті Квинсленд є і смарагдово-зелені тропічні ліси, і золотисті пляжі, і досить населені міста. 
А туристів зі всього світу зазвичай ваблять національні парки або узбережжя. Але є і інший Квинсленд з величезними безживними територіями, покритий мертвими неврожайними землями. Найвищої відмітки температура в цих місцях досягала в 2003 році - тоді стовпчик термометра піднявся до 68 градусів.
                      
Місто Ель-Азизія  (Лівія)
Невелике містечко приблизно в 55 кілометрах від Тріполі (оточує його мертва покрита пісками пустеля біля берега Середземного моря) прославилося в 1922 році через те, що там був зафіксований абсолютний температурний рекорд - 57,8 градусів за шкалою Цельсія. Ель-Азизія досі залишається одним їх найжаркіших місць на Землі, що не заважає там постійно мешкати 4 тисячам жителів.

                                     
Долина смерті  (Каліфорнія, США)
Національний парк на кордоні американських штатів Каліфорнії і Невади оспорює пальму першості найжаркішого і посушливішого місця світу. Долина Смерті - це велетенська западина, розташована на 85 метрів нижче рівня моря. Найбільш висока температура - 56 градусів - була відмічена в 1913 році. Влітку спекотливі простори небезпечні для людей, зате взимку, коли стовпчик термометра спрямовується вниз, ці місця наповнюються туристами: кожному хочеться побувати в найжаркішому місці Америк
и.



Турфанська западина (Китай)
Тисячі людей постійно мешкають в китайському місті Турфан. Їм доводиться боротися з жахливим місцевим кліматом, адже середня температура літа - майже 39 градусів. Проте їм вдалося створити посеред пустелі квітучий оазис, що забезпечує околиці овочами і фруктами. А найвища температура в цих місцях ( 67 градусів) була зафіксована в тектонічній Турфанській западині, розташованій посеред пустелі Такла-Макан.
                                                                        Оазис Гадамес  (Лівія)
На північному заході Лівії знаходиться місто-оазис Гадамес, відомий упродовж століть ще з римських часів як точка перетину караванних шляхів, як місце, де втомлені і змучені жарою погоничі верблюдів могли знайти відпочинок і їжу. Архітектурний ансамбль селенію, над створенням якого працювали багато народів, занесений в список культурної спадщини ЮНЕСКО. А ще Гадамес відомий як одне з найжаркіших міст світу : зазвичай в найтеплішому місяці стовпчик термометра скаче навколо відмітки 41 градус, але іноді може піднятися і до 50.

                              
Кибуц Тират-Цві (Ізраїль)
Прийнято вважати, що це невелике селище з'явилося на карті на захід від річки Іордан зовсім нещодавно, в 1937 році, коли там оселилася група євреїв, що бігли від нацистів. Проте розкопки довели, що перші люди прийшли в ці місця тисячоліття тому. Сучасні мешканці кибуца героїчно б'ються з кліматом: в 1942 році в цьому місці був відмічений абсолютний рекорд того часу - температура піднялася до 54 градусів. Це не заважає місцевим жителям непогано заробляти, вирощуючи фініки і продаючи їх в різні країни світу.
Місто Тимбукту (Малі)
Приблизно тисячу років назад на півночі сучасної держави Малі було засновано місто, через декілька віків що перетворився на великий ісламський духовний центр, наповнений, мечетями і медресе, де досі зберігаються цінні древні манускрипти. Туристів в Тимбукту притягають передусім старовинні глинобитні будівлі, що дивом збереглися, занесені в список Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО. Головне для мандрівників - не планувати поїздку на травень, коли середня температура складає 43 градуси.

Судан
У спекотливий посушливий Судан варто їхати лише тим, хто спокійно переносить жару вище 35 градусів. Найстійкіші і витриваліші напевно захочуть добратися і до межі нубійської пустелі, де знаходиться долина Вади-Халфа, відома не лише пам'ятниками з рунічним листом, але і тим, що середня температура літа одна з найвищих на планеті - 42 градуси. Втім, ніхто не дасть гарантій, що коли в цьому місці опинитеся ви, стовпчик термометра не підніметься до 50 градусів, як це вже бувало не раз. 

Біле озеро - джерело з живою водою


     Біле озеро -  джерело з живою водою
     Україна прекрасна й сповнена сюрпризів. І один із таких чудесних, проте не дуже відомих куточків нашої держави – цілюще Біле озеро. Ця кришталево чиста водойма знаходиться на Рівненщині, а площа озера становить 453 Га. Проте завдяки своїй особливій воді Біле озеро відоме далеко за межами рідної країни. Більше того, його сміливо можна назвати легендарним. Справа в тому, що вода в цьому озері має унікальний склад. Вона містить кальцій, магній, фосфор, сірководень, срібло і гліцерин. Саме останній компонент і робить Біле озеро незвичайним.


       Подейкують, ніби сам голова Польської держави комендант Юзеф Пілсудський на початку ХХ сторіччя цілими цистернами вивозив цілющу воду до Варшави, аби нею лікувалася його дружина. Також ходять чутки, що в часи Другої Світової війни вода Білого озера, наче чарівна жива вода з давніх казок, загоювала рани партизанів та допомагала врятувати життя підстрелених коней.
        Ті, кому пощастило побувати на березі озера в наш час і поринути в його магічні обійми, стверджують, що вода огортає тіло, наче шовк, і є дуже приємною на дотик. До того ж вона така прозора – побачити дно Білого озера можна, навіть знаходячись на глибині у три метри.


 Окреме задоволення на відпочинку зможуть отримати любителі риболовлі – в озері водяться карасі, щуки, окуні, лини.


Трапляється навіть європейський вугор, схожий на довгу зміючку, який важить близько 8 кг.
    Гаваї - найвіддаленіше жиле місце на Землі

П'ятдесятим штатом США в 1959 році стали Гаваї. У тому ж році за Гаваями було закріплено офіційне прізвисько «штат Алоха» (штат гостинності). Гаваї - єдиний штат США, де білі люди знаходяться в меншості.

 Гаваї - найвіддаленіше жиле місце на Землі: острови віддалені на 3850 км від штату Каліфорнія (США), на 6195 км від Японії і на 7885 км від Китаю. Незважаючи на це, на Гаваях найвища щільність населення серед всіх штатів США.


На Гаваях свій власний часовий пояс, Гавайське стандартний час (HST). Тут немає переходу на літній/зимовий час, так що влітку час на Гаваях відстає від часу західного узбережжя США на дві години, а взимку - на три години.

 Гонолулу - найбільший місто в світі, оскільки згідно Конституції Гаваїв, всякий безіменний острів належить до округу, який відноситься до Гонолулу. Таким чином, до Гонолулу відноситься майже весь острів Оаху, а також незаселені Північно-Західні острови. До речі, Гаваї - єдиний штат, територія якого постійно збільшується (за рахунок вулканічних вивержень).

 Мауна-Кеа є найвищою горою на Землі, якщо вимірювати від підніжжя гори до її вершини; 4205 м розташовані вище рівня моря, а ще 5181 м знаходяться під водою.

 У північного узбережжя острова Молокаї розташована найвища скеля в світі - понад 914 м у висоту, найвищий водоспад Кахива Фолс (660 м) і найдовший гавайський пляж Папохаку Біч (48 км). На острові Молокаї немає ні світлофорів, ні торгових центрів.

 На Північно-Західних островах можна знайти більше 7000 видів морських істот, чверть з яких не зустрічається більше ніде у світі. Одним з таких видів є тюлень-монах з чисельністю 1400 особин. Це острова також є притулком майже для всіх людей на Землі особин зеленої морської черепахи, яка знаходиться під загрозою вимирання.

 На острові Кауаї знаходиться найвологіше місце на Землі: щорічно на горі Вайалеале випадає до 10 метрів опадів.



 Гавайський алфавіт складається всього з 12 букв: 5 голосних (A,E, I, O,U) і 7 приголосних (H,K,L,M,N,P,W).


 Палац Иолани, розташований в центрі Гонолулу, є єдиним королівським палацом в США.


 Нііхау - це «заборонений острів» Гаваїв, що знаходиться у приватній власності. Населення острова складає 230 осіб. Островом володіє сім'я Робінсон, чиї предки купили острів у короля Камехамеха IV понад століття тому. Відвідати острів можна тільки при наявності запрошення від члена сім'ї Робінсон або від корінного гавайця, що живе на Нііхау.

          Неймовірні Урицькі скелі
  

Урицькі скелі – пам’ятка природи та археології національного значення, яка не має аналогів у Європі. Поблизу села Урич Сколівського району Львівської області, на лівому схилі долини потоку Уричанка серед лісу височіють величні урвисті скелі висотою до 50 м. Скелі являють собою ерозійні останці масивних пісковиків палеоцену (абсолютний вік 55 млн. р.).

    Урицькі скелі – не тільки визначна природна, але й археологічна пам’ятка. Тут знайдені рештки стін та будівельних конструкцій, які є залишками давньоруської фортеці Тустань (ХІ – ХІІІ ст). Захисники цієї фортеці на протязі довгого часу чинили опір татаро-монгольським завойовникам. У скелях вирубані гроти, підземні ходи, колодязі.У геоструктурному відношенні Урицькі скелі розташовані у межах Скибових Карпат. Це ерозійні останці відкладів ямненської світи верхнього палеоцену, орієнтовним віком 55 млн. років. Скелі складені переважно сірими, масивними та грубошаруватими кварцовими пісковиками, шари яких під впливом тектонічних рухів були поставлені майже вертикально, і які утворюють завдяки цьому прямовисні стінки.
                              
 До комплексу урицьких пісковиків входять 7 груп скель: Камінь, Острий Камінь, Мала Скеля, Жолоб, Ґулька, Хрест та одна безіменна скеля. Основною домінантою в ландшафті є скельна група Камінь, розміщена в епіцентрі природного амфітеатру, що формується схилами гір Горбище, Старий Горб, Турків, Товар, Стовба, Діл, Перенизь, Вороновий хребет, Кічерка, Горб. Висота Каменя становить 87 м над рівнем долини. У процесі денатурації пісковики змінювали свій первісний вигляд, набуваючи дивовижних форм і витворів.
                       


     Цікаве про транспорт України

Чи знаєте Ви що…
Найглибша станція метро в світі — станція метро «Арсенальна» у Києві (105,5 метрів). Її побудували в числі перших п’яти станцій в столиці України, в безпосередній близькості від будівлі парламенту, і відкрили 6 листопада 1960 року. Назву станція отримала від розташованого поруч великого заводу Арсенал.
Сьогодні в Україні сприятливе географічне положення України робить її важливою складовою транзиту вантажів і пасажирів між Європою, Азією та Близьким Сходом. Через територію України проходить 4 з 10 європейських транспортних коридорів. Транспортна інфраструктура країни складається з 170 тис. км доріг, 22 тис. км залізниць, більше 20 пасажирських аеропортів, 18 морських портів та інших транспортних об’єктів. 
Експлуатаційна мережа залізниць в Україні становить близько 22 тис. км, 45% з яких електрифіковані. Залізнична система України включає 1447 станцій. За обсягами вантажних перевезень залізнична система України займає четверте місце в Європі та Азії.


 Загальна протяжність автошляхів в Україні – майже 170 тис. км.
 В Україні існує 18 морських портів. Близько 60% вантажів проходить через три найбільші з них, а саме, Одеса, Іллічівськ і порт Південний.

У зв’язку з незаконною окупацією Автономної Республіки Крим Російською Федерацією Україна закрила порти Євпаторія, Керч, Севастополь, Феодосія, Ялта для міжнародного судноплавства з 15.07.2014 року.
МЗС офіційно попередило іноземні держави про відповідальність судновласників, операторів та капітанів суден за порушення законодавства України внаслідок заходження суден під іноземним прапором до закритих морських портів на тимчасово окупованій території АР Крим та м.Севастополь.


                   Цікаві факти про Південну Америку
   
Південна Америка є одним із найцікавіших материків. Моряки першопроходці, побачивши берег, відразу зрозуміли, що це нові для них землі. Особливо привернув увагу рослинний світ. Материк Південна Америка є четвертим по величині в світі і п’ятим по числу населення. Даний материк  має безліч рекордів природи, як по географії, так і серед мешканців дикої природи. Материк складається зі Східного нагір’я, Центральної рівнини, західних гір і Західної побережної смуги. Анди являються другою по величині гірською системою. Це молоді гори з найвищою точкою 7021м (гора Аконкагуа). Котопаксі (Еквадор) є одним із самих високих діючих вулканів у світі. Мурахоїди і броненосці — це найстаріші ссавці які знайдені в Південній Америці. Перу є однією з провідних країн в рибній промисловості. Найбільшим джерелом гною у світі являється острів Гуано. Цей острів є домом для міліонів птахів, які харчуються виключно рибою. Екскрименти пернатих  — цінне добриво для сільськогосподарських культур (цукрова тростина, хлопок). 

Анаконда вважається найбільшою змією. Середня довжина приблизно 5-6 метрів, може досягати і 8-9. Рекордний замір складає 11,43 м. Вага коливається в межах 100кг. Перша згадка в літературі була в 1553 році, в книзі Педро Сьєси де Леона — «Хроніка Перу». Живуть анаконди по всій тропічній частині Південної Америки від сходу до Анд: Венесуела, Бразилія, Колумбія, Еквадор, східний Парагвай, північна Болівія, північно-східне Перу, Гайану, Французьку Гвіану і острів Тринідад. Приплод виношується протягом шести-семи місяців. Під час виношування, самка втрачає до половини своєї ваги. Анаконда народжує близько 28-42 зміючок довжиною 50-80 см. Також, може відкладати яйця, хоча дуже рідко. В Сполучених Штатах Америки про анаконду зняті такі фільми як: «Анаконда» (1997);  «Анаконда 2» (2004);  «Анаконда 3: Нащадки» (2008); «Анаконда 4: Кровавий слід» (2009). 


Морякам усього світу відомо, що на березі Центральної Америки розташований вулкан Іцалко (або Ісалько). Його висота приблизно 2000 метрів. Кожних вісім хвилин відбувається виверження, яке створює стовп диму над кратером. Висота даного стовпа десь 300 метрів, що в свою чергу є надійним орієнтиром, в будь-яку пору року і в любий час дня і ночі. Цікаво, що дане виверження триває протягом 200 років.  Найсухіша пустеля нашої планети знаходиться на півночі Чилі, в Південній Америці.  Пустеля Атакама не бачила опадів з 1570 по 1971 роки. На даний час кількість опадів рівне 1 мм в рік, хоча деякі регіони отримують опади раз в десять років. При цьому вологість повітря 0%. Цікаво, що 19 травня 2010 року у вище згаданій Атакамі випав сніг. 



На даному материці мешкають «Скляні жаби». Їхнє черево практично прозоре і через нього можна розглянути серце, печінку і травну систему. Сам колір жаб є світло-зеленим. На острові Тринідад, недалеко Венесуели, знаходиться найбільше озеро натурального асвальту — «Озеро Дьогтю». Воно включає в себе слідуючі компоненти: бітум(40%), глину(30%), солену воду(30%). Площа даного озера — 45 гектарів, глибина — 82 метра. Густина озера настільки велика, що людина може ходити по його поверхні. Час від часу з глибини піднімаються сірчані гази. Дослідження показують, що озеро помалу розширюється в площі. Салар-де-Уюні, Болівія. Під час сезону дощів( січень-лютий) найбільша солона долина світу покривається шаром води, товщиною в один дюйм, який відзеркалює небо. Так-зване дзеркало творить неземну красу природи. Ріка Амазонка-найбільша в світі річка. Її басейн, разом з притоками, займає 40% континенту. Водопад Анхель, Венесуела. Найвищий водоспад у світі, його висота становить майже один кілометр. Через розташування в дуже дикій місцевості, про його існування стало відомо в 1935році. На сьогодні,  помилуватись його красою можливо тільки з повітря. 
Каньон Колька, південь Перу. Глибина досягає 3400 метрів, це майже вдвічі більше за глибину Гранд-Каньону в Колорадо! Озеро Тітікака, Перу і Болівія. Найбільше у світі високогірне озеро і друге по величині на континенті. Для місцевих корінних жителів дане озеро є священним місцем.  Льодовик Періто Морено, Аргентина. Кожного дня лід зсувається на 2 метри. Дивовижне видовище для туристів, спостерігати, як з великим гуркітом і бризгами лід валиться в озеро. Лагуна Колорада, Бразилія. «Кольорова лагуна»- це неглибоке місце, яке переповнене червоними водоростями. Дане місце стало цілим пасовищем і домівкою для рожевих фламінго. Найменша пташка на планеті. Колібрі водяться на острові Пінос, Куба. При довжині 5,7 см, вага складає 1,6 грама. Різні види колібрі бувають різних розмірів, найбільший сягає 20 см. У пташок-бджілок дуже цікавий язик, він схожий на довгу трубочку. Колір пір’я найрізноманітніший. Серцевий м’яз колібрі в три рази більший за шлунок. Серцебиття у них досягає 1000 ударів за хвилину. За добу пташка з’їдає вдвічі більше, чим вона важить сама. Харчуються колібрі квітковим нектаром. 
Це лише маленька частина цікавих фактів про даний материк. Різноманіття природи дуже вражаюче, також цікава і культура та історична спадщина корінного населення.


             Український Версаль

У самому центрі Буковини розташоване прекрасне місто Чернівці. У ньому легко поєднуються вишукана архітектура часів Австро-Угорської імперії та колоритні українські традиції.
                         
Але, в першу чергу, це місто відоме своєю архітектурною перлиною – колишньою резиденцією буковинських митрополитів. Сьогодні в цій будівлі знаходиться головний корпус Чернівецького національного університету, який належить до світової спадщини ЮНЕСКО. Ця велична споруда вражає своєю вишуканістю, розкішшю та красою. Вона прекрасно  збереглась до наших днів.
      Резиденція побудована в романо-візантійському стилі, поєднуючи готичні, мавританські, іудейські східні та інші мотиви. Споруда настільки прекрасна, що неможливо відвести погляд! Різьблення по дереву, ліплення, оригінальний малюнок глазурованої черепиці з восьми кольорів, фігурні карнизи, багатоступінчастий дах – все підкреслює помпезність та пишність резиденції. Не менш вражає внутрішнє оформлення Резиденції митрополитів. Інтер’єр будівлі Священного синоду виконано в червоних тонах, тому її називають Червоною залою. Вона май вигляд такий самий, як і раніше: дерев’яний паркет, різана стеля, яка нагадує пасхальні мотиви; стіни прикрашені китайським червоним шовком та венеціанськими дзеркалами.


Мармурова зала вважається однією з найгарніших у Європі. Вона декорована різними видами мармуру червоного, рожевого та коричневого кольорів. 
  Архітектурний ансамбль резиденції гармонійно доповнює унікальний ботанічний сад, який знаходиться за резиденцією.  Ландшафтне планування залишилось незмінним. У центрі знаходиться ставок з романтичним камінним гротом. Місцеві мешканці говорять, що раніше в цьому гроті відбували своє покарання неслухняні студенти теологічного факультету. 
Також в саду можна побачити рідкісні види дерев: пробкове дерево, червоний бук, магнолію, катальпу, ясень, тую та багато інших. Крім того, там мешкають білки та птахи. 
Варто також відзначити унікальну дренажну систему на території резиденції, яка запобігає руйнуванню цеглини.
    Колишня Резиденція буковинських митрополитів  - це унікальне місце, яке доповнить ваші враження про Україну та її прекрасні визначні місця. 



     Сейшельські острови – острівний  "рай"
         Сейшели – унікальні острови, які не мають аналогів більше ніде в світі, адже вони цілком складаються з граніту! Сейшельські острови недарма вважаються одним з найкращих місць для відпочинку, адже майже весь Сейшельський архіпелаг зберіг в первозданному вигляді свою дивовижну флору і фауну, а піщані узбережжя островів відрізняються просто дивовижною чистотою.


        Всього до складу Сейшельського архіпелагу входить 115 гранітних і коралових островів дивовижної краси. Коралових островів всього близько 75, але всі вони являють собою невеликі атоли, основні ж, великі Сейшельські острови – гранітні. Єдине місто на Сейшельських архіпелазі – місто Вікторія на острові Мае – за сумісництвом є столицею Сейшел.


Сейшельські острови залишалися недоторканими аж до 1770 року, коли тут вперше висадилися французькі моряки. Через деякий час архіпелаг перейшов у власність англійських колонізаторів, а в 1976 році Сейшели стали незалежною республікою
      Туристи з’їжджаються на Сейшели з усього світу, щоб на власні очі побачити пишність незайманої природної краси островів, а також щоб поплавати з аквалангом в найчистіших водах Індійського океану і навіть порибалити.
Кожен острів Сейшельського архіпелагу унікальний по-своєму. По одному повзають гігантські черепахи, над іншим кружляють дивовижні строкаті птахи, узбережжя третього рясніє унікальними рибами та кораловими Аріфа і т.д. 


Але майже на всіх островах виростають місцеві ендеміки – зустрічаються лише на Сейшелах кокосові пальми Coco-de-mer. Кокоси, зірвані з пальми Coco-de-mer, важать в середньому по 20 кг і вважаються найбільшими кокосовими горіхами в світі. Серед місцевого населення навіть блукає повір’я про те, що саме горіх з Coco-de-mer був тим самим забороненим плодом, який став причиною видворення Адама і Єви з райського саду) На одному з островів не так давно був спеціально влаштований парк “Валле де Ме” , в якому виростає великий гай сейшельських пальм!


          Клімат на Сейшелах дозволяє відпочивати тут цілий рік – температура коливається між 24 і 32 градусами. Найбільш жаркий  на островах тягнеться з грудня по травень – в ці місяці тримається температура близько 29 º С, з червня по листопад ж тут дмуть слабкі мусони, а середня температура становить в середньому 25 градусів. Узбережжя Сейшельських островів майже весь рік спокійне, деяке хвилювання спостерігається лише з жовтня по березень, коли з океану дмуть північно-західні пасати, зате з травня по вересень здається, що весь світ застиг в спокійних водах Сейшел, а більш сухий і прохолодний клімат дозволяє не турбуватися про перегрів на сонці. Крім того, це все-таки тропіки і тут нерідко проходять короткочасні зливи, причому трапляється це в будь-який час року.

Сейшельські острови вражають будь-кого своєю унікальною красою, найнасиченішими фарбами, різноманітністю наземного і підводного життя, і приказка “Краще один раз побачити, ніж сто раз почути” набуває в цьому місці зовсім інший зміст – ніякі фотографії не можуть відобразити істинної краси Сейшел, це треба бачити на власні очі …

Прозорі спокійні води Індійського океану, які омивають рожевий пісок Сейшельських узбереж, унікальна фауна, рівний клімат і яскраві фарби підводного світу, причому майже кожен острів унікальний не тільки по своїй природі, а й по рекреаційним можливостям!



Цікавинки про Україну.




1. Найвища гора України — Говерла в Українських Карпатах в Полонино-Чорногорському масиві, в межах Закарпатської області; її висота 2061 м над рівнем моря. 

2. Найбільше плоскогір'я в Україні знаходиться в Карпатах на висоті1758 м над рівнем моря. Це пласка вершина гори Паляниця у їхній східній частині —Чивчинських горах. 

 3.Найбільшою низовиною є Полісся Українське, що займає крайню північно-західну та північну території України і є складовою частиною великої Поліської низовини, яка на півночі поєднується з Білоруським Поліссям. На Заході Українське Полісся складається з найбільш заболоченої його частини — Волинського та Рівненського Полісся. Висоти даного регіону не перевищують 150-200 м. 

4. Найбільшим морем, що омиває Україну, є Чорне море, яке має площу близько 420 тис. кв. км. Північна частина моря, яка омиває береги України, внаслідок невеликих глибин (80-120 м) та отримання у літній період теплих річкових вод краще прогрівається, а тому північне узбережжя моря найбільш заселене. У Чорне море впадають ріки Дунай, Дніпро, Дністер, Південний Буг.

5. Найбільша затока поблизу берегів України — Таганрозька. Довжина її 150 км, ширина біля входу 31 км, пересічна глибина 5 м. 
6.
Найбільшим островом, що належить Україні, є Джарилгач — острів у Каркінітській затоці Чорного моря. Довжина його близько 40 км. Він складений із піщаних порід; входить до складу Херсонської області.

7. Найвіддаленішою географічною точкою території України є острів Зміїний, або Фідонісі, який знаходиться у північно-західній частині Чорного моря, за 37 км від Кілійського гирла Дунаю. Його площа — 1,5 кв. км; належить до Одеської області.

8. Найбільший півострів в Україні — Кримський, площею 25,5 тис. кв. км. Омивається Чорним та Азовським морями. На півночі сполучається з материком Перекопським перешийком. Більша (рівнинна) частина півострова зайнята Причорноморською низовиною, на півдні підносяться Кримські гори.

 9.Найбільша коса, тобто вузька намивна смуга суходолу, одним кінцем сполучена з материком, — Арабатська стрілка довжиною 115 км.

 10.Найбільшою річкою України є Дніпро. Із загальної довжини 2201 км на Україну припадає 981 км. Це третя за довжиною і площею басейну річка Європи (після Волги і Дунаю). Бере початок з болота Аксеннінський Мох на південних схилах Валдайської височини, впадає у Дніпровський лиман Чорного моря. Її басейн займає 65% площі України.

11. Найбільшим озером в Україні є Ялпуг (Ялпух) у заплаві Дунаю, в Одеській області. Довжина його 39 км, ширина до 5 км, пересічна глибина 2 м, а площа 149 кв. км. Живиться озеро переважно за рахунок паводкових вод Дунаю та річок Ялпуг і Карасулак.
Найглибшим озером в Україні є Свитязь в басейні Бугу. Це одне з Шатських озер на Волині. Довжина його 9,3 км, ширина 8,0 км, площа 24,2 кв. км, максимальна глибина 58,4 км.

 12.Найбільша штучна водойма, тобто водосховище, якщо йдеться про площу водного дзеркала, — Кременчуцьке, у середній течії Дніпра 2252 кв. км. Довжина 149 км, ширина до 28 км, об'єм води 13,5 куб. км.

 13.Найбільший водоспад в Україні — Учансу. Вода падає майже прямовисно з виступу Головного пасма Кримських гір з висоти 98,5 м, навесні стік значно збільшується, а влітку водоспад майже пересихає. Навколо Учансу — заповідний ліс з кримської сосни, вічнозелених чагарників.

 14.Найдовша печера в Україні — Оптимістична, що знаходиться в гіпсах Поділля (Тернопільська область). В ній розвідано і закартографовано 175 км ходів на глибині 20 м. Це одна з найдовших печер у світі. Поруч, теж в Тернопільській області, розташована друга за довжиною печера Озерна, довжина її лабіринту 114 км.

15. Найдавніший землетрус на території сучасної України, про який збереглися дані, датований 63 роком до н.е. і дістав назву Пантікапейського. «В той час, як Мітридат справляв на Боспорі свято Церери, раптом стався такий сильний землетрус, що, кажуть, за ним почалися страшні зруйнування міст і полів»,—свідчить давнє джерело. За даними розкопок можна припустити одночасні характерні пошкодження кам'яних будівель в таких населених пунктах: Пантікапей (на території сучасної Керчі), Німфей, Кітей, Пормфій.

 16.Перші законодавчі акти про охорону природних багатств на території України були видані за часів Київської Русі. Так, «Руська правда» — збірник норм права Ярослава Мудрого — встановила відповідальність за незаконний відстріл бобрів, деяких рідкісних видів птахів. Вже в той час на території Київської Русі, зокрема у Володимир-Волинському князівстві, створювалися свого роду заповідні угіддя, насамперед у лісових масивах, де регламентувалися полювання та деякі інші види природокористування.

17. Ця чи не найдавніша гора розташована поблизу села Дністрово-Кам'янка на Дніпропетровщині. Вона має цікаву властивість — створювати шум у безвітряну погоду. Про гору-барометр місцеві мешканці знають: коли гора «шумить» — чекай зміни погоди. І вони ще ніколи не помилялись. Секрет того явища в тому, що узвишшя розташоване в районі повітряної течії, або простіше — на протязі. Цю особливість природи використовували спостережливі предки, вибираючи місця для будівництва вітряків. Досі в народі розповідають про чудо-млин, який колись стояв неподалік і безупинно крутився навіть у найспокійнішу погоду.

18. Співучі піски... Подібне явище спостерігається в багатьох районах світу. Схоже існує і в Україні, поблизу Нікополя, на косі біля річки Лапінки, на одному з рукавів Дніпра. «Спів» цих, мабуть, найдивніших пісків чути після дощу, коли верхній шар злипається і утворює крихку кірку. Крокуючи нею, можна почути звуки, подібні до свисту повітря, випущеного з автомобільної камери.

19. На звання найдавнішої річки може «претендувати» річка Сліпа Турія, що на Волині. Вона майже ніде не згадується, а «Словник гідронімів Української СРСР» інформує, що це річка, яка «нікуди не впадає», і подає її «прописку» — басейн Прип'яті. Свій початок річка бере від джерела у Щетининських та Чарчинських болотах, має своє русло і течію, місцями сягає 20 метрів завширшки, а потім через кілька кілометрів зникає. Не зумівши дістатися до Турії, Прип'яті або Стиру, Сліпа Турія залишається водяним апендиксом на рівнинних болотах.

20. Найстарішим деревом в Україні вважається 1300 річний дуб в урочищі Юзефін Рівненської області.

21. Азовське море серед усіх морів земної кулі найбільше врізається вглиб материка, а саме у Східноєвропейську рівнину. До того ж воно наймілководніше з усіх морів нашої планети. Середня глибина його досягає лише 8 м, а найбільша не перевищує 14 м, тобто висоти п'ятиповерхового будинку. Тому під час осінніх штормів тут дуже небезпечно для кораблів не стільки потонути, скільки розбитися о морське дно.
10 цікавих фактів про Антарктиду



1. В Антарктиді немає полярних ведмедів
 Полярні ведмеді живуть зовсім не в Антарктиді, а в Арктиці. Пінгвіни населяють більшу частину Антарктиди, але навряд чи пінгвін зустрінеться з полярним ведмедем в природних умовах. Полярні ведмеді мешкають в таких областях, як північна територія Канади, Аляска, Росія, Гренландія і Норвегія.В Антарктиді надто холодно, тому там немає полярних ведмедів. Проте останнім часом, вчені починають замислюватися про те, щоб заселити полярних ведмедів на Антарктиду, так як Арктика поступово тане. 
2. В Антарктиді є річки?
 Однією з них є річка Онікс, яка забирає талі води на схід. Річка Онікс тече до озера Ванда яке  знаходиться у Сухій долині Райт. Через екстремальні кліматичні умови вона тече всього два місяці під час антарктичного літа. Її довжина – 40 км, і хоча тут немає риби, в цій річці живуть мікроорганізми і водорості. 
3. Саме сухе місце на Землі
 Одним з найцікавіших фактів про Антарктиду є контраст між сухим кліматом і кількістю води (70 відсотків прісної води). Цей континент є самим сухим місцем на нашій планеті. Навіть у самій спекотній пустелі світу йде більше дощів, ніж в Сухих долинах Антарктиди. Насправді, на всьому Південному полюсі випадає близько 10 см опадів на рік. 
4. Мешканці Антарктиди
 В Антарктиді немає постійних жителів. Єдині люди, які проживають там якийсь період часу це ті, хто є частиною тимчасових наукових співтовариств. Влітку число вчених і допоміжного персоналу складає близько 5000 людей, тоді як взимку тут залишається працювати не більше 1000 людей. 
5. Кому належить Антарктида?
 На Антарктиді немає уряду, і жодна країна світу не володіє цим континентом.Незважаючи на те, що багато країн намагалися отримати право власності на ці землі, було досягнуто згоди, що надає Антарктиді привілей залишатися єдиним регіоном на Землі, який не керується ні однією країною. 
6. У пошуку метеоритів
 Одним з цікавих фактів про це континенті є факт того, що Антарктида – це найкраще місце, де можна знайти метеорити. Судячи з усього, метеорити, що потрапили на антарктичний крижаний покрив, зберігаються краще, ніж в будь-якому іншому місці на Землі. Фрагменти метеоритів з Марса є найбільш цінними і несподіваними відкриттями. Ймовірно, швидкість звільнення з цієї планети повинна була бути близько 18 000 км / год, для того, щоб метеорит зміг досягти Землі. 
7. Відсутність часових поясів
 Це єдиний континент без часових поясів. Наукові спільноти в Антарктиді, як правило, дотримуються часу, який пов’язаний з їх рідною землею, або звіряють час відповідно до лінії поставки, яка постачає їх їжею і важливими речами. Тут ви можете пройти всі 24 часових пояси за кілька секунд. 
8. Тварини Антарктиди
 Це єдине місце на Землі, де можна знайти Імператорських пінгвінів. Це найвищі і найбільші з усіх видів пінгвінів. Також імператорські пінгвіни є єдиним видом, який розмножується під час антарктичної зими, тоді як пінгвін Аделі в порівнянні з іншими видами розмножується в самій південній частині материка.Із 17 видів пінгвінів, 6 різновидів знаходяться в Антарктиді.

Незважаючи на те, що для блакитних китів, касаток і морських котиків цей континент також є гостинним, Антарктида не багата наземними тваринами.Одним з найбільших форм життя тут є комаха, безкрила мошка Belgica antarctica, довжиною близько 1,3 см. Тут немає літаючих комах з-за екстремальних вітряних умов. Однак серед колоній пінгвінів можна виявити чорних ногохвосток, які стрибають, як блохи. До того ж, Антарктида – це єдиний континент на якому немає місцевих видів мурах. 
9. Глобальне потепління
 Найбільшою сушею, покритою льодом, є Антарктида, де зосереджено 90 відсотків усього світового льоду. Середня товщина льоду на Антарктиді становить близько 2133 м. Якщо весь лід на Антарктиді розтане, рівень моря в світі підніметься на 61 м. Але середня температура на континенті становить -37 градусів за Цельсієм, тому поки немає небезпеки танення. Насправді, в більшій частині континенту температура ніколи не буде вище нуля. 
10. Найбільший айсберг
 Айсберг B-15 є одним з найбільших зареєстрованих айсбергів. Його довжина складає приблизно 295 км, ширина близько 37 км, а площа поверхні – 11 000 кв.км, що більше острова Ямайка. Його приблизна маса становила приблизно 3 мільярди тонн. І після майже десятиліття, частини цього айсберга до цих пір не розтанули.

Немає коментарів:

Дописати коментар