середа, 21 березня 2018 р.

Біологія


Головний мозок: стовбур мозку та мозочок.8 клас

Конспект уроку з біології у 8 класі

Тема. Головний мозок: стовбур мозку та мозочок.
Мета:
-         вивчити і дослідити відділи  головного мозку, звернути увагу на особливості будови кожного відділу, на розміщення сірої та білої речовини, на зв'язок цих відділів;
-         розвивати логічне мислення, вміння працювати з підручником,муляжами, схемами, малюнками, вміння поєднувати розв’язок біологічних задач з вивченням нового матеріалу, робити висновки;
Наочність:
 таблиця « Головний мозок », муляжі й малюнки головного мозку, торс людини, картки з задачами, компютер, програмне забезпечення «Віртуальна лабораторія»

Хід уроку
Девіз уроку:
Не бійся відповідати:
неправильна відповідь – теж відповідь,
 адже це свідчить про те, що ти думаєш.
І. Організація класу ( 1 хв)
ІІ. Актуалізація опорних знань  ( 8 хв.)
1. Перевірочна письмова робота    « Спинний мозок. Відповідь «так» чи «ні »
1.Спинний мозок – нижній відділ центральної нервової системи.
2.Спинний мозок  утворений сірою і білою речовиною.
3. Мозок має дві оболонки: тверду і павутинну.
4. Спинний мозок – це циліндричний тяж  довжиною понад 1 м.
5. У спинному мозку є 31 сегмент і 5 відділів.
6. Сіра речовина мозку розміщена над білою.
7. Біла речовина має форму крил метелика,що летить.
8. Усередині мозку розташована порожнина – спинномозковий канал.
9. Задні корінці спинного мозку є аксонами чутливих нейронів.
10. Передні корінці є аксонами рухових нейронів і відходять від передніх рогів.
11. Рефлекторна функція спинного мозку полягає у здійсненні рухових рефлексів.
12. Провідникову функцію цього мозку забезпечує біла речовина, що має висхідні і низхідні шляхи, які пов’язані з головним мозком.

(  відповіді  «так» - 1,2,5,8,9,10,11,12 ;  відповіді «ні»  3,4,6,7 )
                            проводиться взаємоперевірка

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.  ( 5 хв.)

     Постановка проблемних завдань дослідницького характеру:
 завдання 1.       досліджуємо свій організм  
         Зробіть у швидкому темпі 5-6 ковтків. Що ви відчули? Переконайтесь, що за відсутності подразника  ( слини ) зробити ковтальні рухи неможливо.
завдання 2.         досліджуємо свій організм
Пальценосова проба. Для цього заплющіть очі, простягніть уперед руку з витягнутим вказівним пальцем і його кінчиком доторкніться кінчика носа. Поміркуйте і висловте припущення, що допомагає контролювати точність руху пальця.
Щоб  зробити правильні пояснення цим завданням, ми вивчимо і дослідимо відділи головного мозку; з’ясуємо, які функції вони виконують.

ІV. Повідомлення теми  і мети уроку. ( 1 хв.)
                  Головний мозок: стовбур мозку і мозочок.
 Лабораторна робота№5.  Будова головного мозку людини

V. Сприйняття   та  усвідомлення нового матеріалу  ( 16 хвилин)
  
         1.Загальна характеристика головного мозку.(робота на компютері)
ГОЛОВНИЙ МОЗОК розташований у черепній коробці, яка захищає його від механічних ушкоджень. Як і спинний, він укритий трьома оболонками зі спо­лучної тканини: твердою, павутинною і м'якою (судинного). Найчастіше саме подразнення цих оболонок (при запаленні, отруєнні, нестачі кисню) спричиняє головний біль.
Між оболонками та в чотирьох шлуночках (порожнинах) мозку міститься мозкова рідина (ліквор). Середня маса головного мозку людини приблизно 1.5 кг.

Лабораторна робота
Заповнення таблиці в зошиті

Відділи головного мозку

Основні частини відділів

Функції
















2. Характеристика довгастого мозку як першої ланки стовбура мозку.

Безпосереднім про­довженням спинного є довгастий мозок. У ньому розміщується четвертий шлуночок мозку. Наступними відділами головного мозку є міст і середній мозок. Ці три відділи утворюють стовбур мозку. Він складається переважно з білої речовини й основною його функцією с проведення збудження від спинного мозку до кори великих півкуль і навпаки. У білій речовині є скуп­чення сірої речовини, що утворюють ядра, зокрема ядра 12 пар черепно-моз­кових нервів.
У стовбурі містяться нервові центри, що регулюють різні безумовні вегета­тивні (серцево-судинні, дихальні, травні тощо) й рухові рефлекси (наприклад, орієнтовний рефлекс, рефлекси пози) та забезпечують проведення чутливої інформації до розміщених вище відділів головного мозку (зокрема, від зорових і слухових рецепторів).

3.Будова і функції середнього мозку.
Середній мозок розташований між мостом та проміжним мозком. Через середній мозок вгору і вниз проходять нервові шляхи, які передають імпульси до проміжного і великого мозку та від них. У середньому мозку міститься ряд важливих нервових центрів, у тому числі первинні центри зору, слуху, м'язового тонусу, які забезпечують виникнення орієнтувальних рефлек­сів, що проявляються у повороті голови і концентрації уваги у відповідь на певне подразнення. Вони дають змогу організмові швидко реагувати на подразнення, які виникають зненацька, та орієнтуватися відповідно до ситуації.
Середній мозок є одним із основних центрів регуляції рухів та напруження скелетних м'язів, переважно тих, які протидіють силі гравітації (розгиначі ніг, м'язи спини).

4.Будова і функції мозочка, що за давньою назвою означає « дерево життя ».
Ззаду стовбура мозку розміщений мо­зочок, який складається з двох півкуль, сполучених черв'яком. Півкулі вкриті корою із сірої речовини. У білій речови­ні півкуль мозочка є багато ядер.
  Мозочок відіграє важливу роль у координації рухів, підтримці рівноваги тіла й тонусу м'язів. Мозочок є головним керівним органом рухової системи людини.
При порушенні функцій мозочка в людини змінюється координація рухів і м'язового тонусу, що проявляється тремтінням м'язів (тремор), порушен­нями концентрації зору, мови, стояння й ходіння. Хода людини з уш­кодженим мозочком нагадує ходу ніби сп'янілої; тремтіння руки при пальцево-носо­вій пробі; хитка хода; похитуван­ня; порушення письма.
Відомо, що алкоголь руйнує коорди­наційну функцію мозочка. Рухи людини стають уповільненими, погано скоорди­нованими. У стані алкогольного сп'янін­ня людина не може вчасно зупинитися і замість одного кроку робить три, чотири.
Порушення функцій мозочка при вживанні алкоголю може стати причиною нещасних випадків, особливо за кермом автомобіля.
Функцію координації перевіряють за допомогою пальиево-носової проби, ко­ли треба із заплющеними очима доторкнутися пальцем до носа. Здорова люди­на без будь-яких зусиль виконає шо вправу, хоча в ній беруть участь 33 м'язи.
 5.Будова і функції проміжного мозку.

Це порівняно невелика структура головного мозку, що має дуже складну будову й бере участь у здійсненні багатьох важливих функцій. Основними структурними ут­вореннями проміжного мозку є таламус (згір'я, зорові горби), гіпоталамус(підзгір'я) .
Таламус  майже повністю сформований із сірої речовини. У ньому налічують майже 40 ядер. Гіпоталамус структурно та функціонально тісно пов'язаний з гіпофізом (залозою внутрішньої сек­реції). У гіпоталамусі є кілька десятків ядер. Це вищий центр вегетативної регуляції в організмі, що забезпечує підтримку гомеостазу. Встановлено, що частина ядер гіпоталамуса є регуляторним центром симпатичної нервової сис­теми, а решта — парасимпатичної.
Гіпоталамус отримує інформацію від рецепторів внутрішніх органів, Це тем­пературні, хімічні, осмотичні рецептори. Аналізуючи цю інформацію, структу­ри гіпоталамуса визначають характер і ступінь порушення гомеостазу.
У гіпоталамусі є центри голоду й насичення, температурні центри, центри сну й неспання. Окрім того, у гіпоталамусі розміщені центри задоволен­ня й покарання, які спрямовують поведінку людини на задоволення фізіоло­гічних потреб (мотиваційні центри). Вважається, що з порушенням діяльності цих центрів пов'язане виникнення алкогольної та наркотичної залежності.

VІ .  Узагальнення і систематизація вивченого матеріалу
1.     Виконання лабораторної роботи: завдання на компютері
2.     Розв’язання біологічних задач«Мозковий штурм».
1. У лікарні перебуває чоловік, у якого в одному з відділів головного мозку є пухлина. Він намагається взяти склянку, але промахується. Після декількох спроб він бере її і роздавлює. У якому відділі мозку в цього чоловіка пухлина?(мозочок)
      2. У давні часи анатоми називали довгастий мозок «життєвим вузлом». Як ви думаєте, на основі яких спостережень вони зробили такий висновок?
     3. Під час сп’яніння порушується робота мозочка. Чому сп’янілий чоловік, намагаючись зробити крок, робить по інерції декілька кроків у тому ж напрямку? (У стані алкогольного сп'янін­ня людина не може вчасно зупинитися і замість одного кроку робить три, чотири.)
3. У ветлікарні було проведено операцію на головному мозку собаки. В результаті оперування вона перестала гавкати, реагувати на кличку. Слина не виділялась. Собака не могла жувати. Який відділ мозку зазнав втручання ?Відповідь обґрунтуйте. (довгастий мозок)

4. Біологічні загадки.  По якому мосту не ходять? (у головному мозку)
5. Вони є на зораному полі і на корі головного мозку. (борозни)
6. Таку назву має частина дуги кола, обмежена хордою, і частина (ділянка) мозку.(півкулі)
7.Він буває не тільки річковим, але й спинномозковим.(канал)


 VІІ .  Підсумки уроку
VІІІ.  Домашнє завдання
       Опрацювати   § 61, § 62

Немає коментарів:

Дописати коментар