Світовий океан та його частини. Практична робота №10. Позначення на контурній карті гідрологічних об’єктів.6 клас
Конспект уроку з географії у 6 класі
«Океан – це безодня проблем, таємниць, незрозумілих речей, безглуздих
питань і захоплюючих загадок».
Жак Пікар
Мета: формування
поняття «Світовий океан» та ознайомлення з його складовими; поглиблення та
систематизація знань про материки й острови; розвиток первинних практичних
навичок визначати географічне положення океанів та його складових; виховати доброзичливість, ввічливість,комунікабельність.
Тип
уроку: вивчення нового
матеріалу.
Обладнання: атласи, підручники, настінна карта світу, зошити для
практичних робіт, контурні карти.
Базові
поняття: Світовий океан, море,
протока, затока, острів, півострів.
ХІД УРОКУ
I.
Організаційний
момент.
Перевірка готовності до уроку, налаштування на
позитивний настрій.
II.
Актуалізація
опорних знань і вмінь
Прийом «Інтелектуальна розминка» — «Світлофор»
• Що таке світовий кругообіг води? Назвіть причину та
наслідки світового кругообігу води.
• З яких частин складається гідросфера?
• Які океани ви знаєте?
• Як води суші пов’язані зі Світовим океаном?
• Яка частина площі поверхні Землі припадає на
Світовий океан?
Прийом «Вірю — не вірю»
• Чи вірите ви в те, що між гідросферою та атмосферою
існує взаємозв’язок?
• Чи вірите ви в те, що основна частина вод гідросфери
зосереджена у водах суші?
• Чи вірите ви в те, що саме завдяки кругообігу вода
на суші не зникає?
• Чи вірите ви в те, що на Землі можливі проблеми в
забезпеченні людей прісною водою?
• Чи вірите ви в те, що люди не можуть вплинути на
якість прісних вод на Землі?
Прийом: «Запитання - відповідь».
1.Як називається водна оболонка Землі?(Гідросфера)
2.В яких станах перебуває вода в природі?(Твердому,
рідкому, газоподібному) 3.Як називається вода у твердому стані? (Лід)
4.Відгадайте загадку: «Кругом вода, а з питвом
біда. Хто знає, де це буває?» ( В морі
чи в океані)
5. Скільки материків на планеті? (Шість)
6. Скільки
океанів на планеті? (Чотири)
IIІ. Мотивація навчальної та пізнавальної діяльності
Прийом «Практичність теорії»
Ви вже знаєте про те, що на Землі існував один материк
— Панґея, з усіх боків оточений єдиним океаном. Рухи літосферних плит розділили
цей величезний материк на шість частин, які, у свою чергу, поділили єдиний
океан на чотири складові. Однак, незважаючи на такі серйозні зміни в обрисах
суші та води, океан зберіг свою цілісність. Із будь-якої його точки можна
потрапити до будь-якої іншої, не перетинаючи суходолу. Не вірите? Пригадайте
першу навколосвітню подорож? Хто її здійснив? Яким чином це вдалося?
Давайте й ми здійснимо подорож Світовим океаном,
познайомимося з його частинами та з’ясуємо особливості ділянок суходолу в
океані.
Як
виникла вода на планеті?
Цікаво дізнатися, як потрапила вода на Землю. З цього
приводу існують різні думки вчених. За однією з них спочатку вода знаходилася у
надрах планети. Пізніше, внаслідок процесів розігрівання надр, через жерла
вулканів та рифтові зони в атмосферу почали надходити гази і водяна пара. Після
зниження температури атмосферного повітря до позначок, достатніх для
конденсації води у краплинки, розпочались опади у вигляді сильних злив. Це
призвело до надходження води на земну поверхню. Так утворилися водна оболонка
– гідросфера. Цей процес, що розпочався понад 4 млрд. років тому,
триває й в наш час.
IV. Повідомлення
теми, мети, завдань уроку.
Тема сьогоднішнього уроку
- “Світовий океан
та його частини”.
Як ви вважаєте яка мета
нашого уроку? Які завдання сьогодні стоять перед нами? (розглянемо
і засвоїмо поняття
“Світовий океан”, “океан”,
“море”, “затока”, “протока”,”материк”, “ острів”, “півострів”,” архіпелаг”. Ознайомимось з
поняттями “внутрішнє “ і
“окраїнне моря” та
навчимось їх розрізняти і
наводити конкретні приклади. Розглянемо і
засвоїмо типи островів за
походженням ,з конкретними
прикладами; удосконалимо знання
про рекорди об’єктів Світового
океану.)
V. Вивчення нового
матеріалу.
1. Світовий океан
Світовий океан — безперервний
водний простір земної кулі поза сушею. Площа Світового океану — 361 млн км2.
У Світовому океані зосереджено 96,5 % усіх вод гідросфери, тому його вважають
найголовнішою частиною гідросфери.
2. Складові частини Світового океану
Світовий океан розділений ділянками
суходолу на частини — окремі океани — Тихий, Атлантичний, Індійський та
Північний Льодовитий.
Найбільший та Другий
за розмірами Найбільш теплий Найбільш мілководний
найглибший Атлантичний. та солоний і прісний
Тихий океан. Індійський. Північний Льодовитий.
Деякі вчені окремо виділяють Південний
океан — прилеглі до Антарктиди південні частини Тихого, Атлантичного та
Індійського океанів.
Робота з картою океанів
До складу океанів входять моря, затоки,
протоки.
Море — частина
океану, відділена від нього суходолом або підвищенням дна. Розрізняють внутрішні
та окраїнні моря.
Внутрішні
моря Окраїнні
повністю
оточені суходолом розташовані по окраїнах материків
та
Середземне, Чорне відокремлені від океану островами,
півостровами, нерівностями дна
Баренцове, Японське
Затока — частина моря, океану, що глибоко вдається в суходіл
і мають з ним вільний водообмін.
Найбільші
затоки світу:
Бенґальська (2191 тис. км2),
Мексиканська (1555 тис. км2),
Велика
Австралійська (1335 тис. км2).
Протока — порівняно
вузький водний простір, що з'єднує океани, моря та інші водойми і розділяє
ділянки суходолу.
Найдовша протока світу — Мозамбіцька, (відокремлює
острів Мадагаскар від Африки).
Найширшою протокою вважається
протока Дрейка (мінімальна ширина — 820 км, максимальна — 1120 км) між
Південною Америкою та Антарктидою.
Невеликі затоки називають
бухтами,
а глибокі, довгі затоки з урвистими
берегами — фіордами.
3. Суша в океані
Води океанів та
морів розподіляють сушу на різні за розміром та конфігурацією ділянки —
материки, острови, півострови.
Материки — найбільші частини суші, оточені з
усіх боків океанами і морями.
Материків
шість: Євразія, Африка, Північна Америка, Південна Америка, Антарктида та
Австралія.
Острови — відносно невеликі ділянки суходолу, з
усіх боків оточені водою.
Найбільші острови на Землі:
Найбільші острови на Землі:
Ґренландія (2176 км2),
Нова Ґвінея (829 тис. км2),
Калімантан (744 тис. км2).
Калімантан (744 тис. км2).
Материкові Коралові Вулканічні
є частинами материків
створені вапняковими внаслідок
вивержень вулканів
Ґренландія, Мадагаскар скелетами
коралових поліпів Курильські
та Гавайські
За походженням острови бувають материкові, коралові та вулканічні.
Материкові острови (наприклад,
Ґренландія, Мадагаскар) є
частинами материків, що відокремилися від них в результаті тектонічних рухів
земної кори. Коралові острови створені вапняковими скелетами коралових поліпів.
Їх багато в тропічних широтах океану. Вулканічні
острови утворюються внаслідок вивержень вулканів на дні Світового океану.
Конуси таких вулканів зазвичай утворюють ланцюжки островів у районах
сейсмічних поясів (такі як Курильські та Гавайські острови).
Архіпелаг — скупчення островів, які мають однакове походження та
розташовані неподалік одне від одного.
Найбільші архіпелаги:
Малайський (близько 2000
тис. км2),
Канадський Арктичний (понад 1300
тис. км2),
Японські острови (370 тис. км2),
Британські острови (325 тис. км2).
Півострови — ділянки суходолу, що сильно видаються у води океанів,
морів або озер.
Найбільший
півострів світу — Аравійський (2730 тис. км2).
Найбільший півострів України —
Кримський (25,5 тис. км2).
V. Закріплення
вивченого матеріалу
1. Виконання
практичної роботи 10 (початок)
Позначити на
контурній карті океани, найбільші моря, затоки, протоки, материки, острови,
півострови, архіпелаги.
2. Скласти характеристику географічного положення океану за
планом
Робота в парах
Робота в парах
План
характеристики географічного положення океану:
• назва океану,
історія її виникнення;
•
в яких півкулях розташований;
•
береги яких материків омиває;
• якими протоками з'єднується з іншими океанами;
•
великі моря, затоки, острови, півострови;
VI.Підсумок уроку
VII.Домашнє завдання
•
Опрацювати текст параграфа 46.
•
Виписати визначення в зошити.
•
Скласти кросворд (5-6 запитань) за
вивченою номенклатурою.
Немає коментарів:
Дописати коментар