Різноманітність видового складу тварин. Вплив людини на тваринний світ. Тварини, занесені до Червоної книги України. Тваринні ресурси України, заходи щодо їх відтворення й охорони.8 клас
Конспект уроку з георафії у 8 класі
Тема. Різноманітність видового складу тварин. Вплив людини на тваринний світ.
Тварини, занесені до Червоної книги України. Тваринні ресурси України, заходи
щодо їх відтворення й охорони.
Мета : дати учням знання про різноманітність видового складу тварин України;
навчити розрізняти та називати
фауністичний склад лісів, луків, степів, водойм; характеризувати видовий склад
і поширення тварин; розрізняти види тварин , занесених до Червоної книги
України; з’ясувати основні напрямки збереження фауни країни та вплив людини на
тваринний світ.
Обладнання: фізична карта України, карта рослинності і тваринного світу України,
малюнки та фотографії представників тваринного світу України, Червона книга
України, підручник, зошит, атлас.
Хід уроку.
І
Організаційний момент уроку.
- Перевірка присутності учнів, наявності в них зошитів, підручників, атласів.
- Психологічна підготовка до уроку.
- Перевірка присутності учнів, наявності в них зошитів, підручників, атласів.
- Психологічна підготовка до уроку.
ІІ. Актуалізація опорних знань учнів.
Гра «Так чи ні?»(питання до класу).
- Чи правда ,що різноманіття рослинного світу залежить від клімату? (Так).
- Чи правда, що існує закономірність зміни флори на рівнинах і в горах?
(Так).
- Як ви гадаєте, чи багатий тваринний світ України? (Так)
- Чи буде зонально змінюватись видовий склад тварин України? (Так).
- Чи еволюціонував тваринний світ протягом геологічного часу? (Так).
- Чи загрожує сучасним тваринам вимирання? (Так).
- Чи потрібно тварин охороняти? (Так).
Бесіда за запитаннями.
1.
Які
види тварин характерні для лісової природної зони?
2. Чому серед степових тварин багато
гризунів?
3. Які тварини живуть в річках та
озерах?
4. Які птахи поширені у нашій
місцевості?
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності вчителя.
Вступне
слово вчителя.
Тваринний світ України включає тисячі представників фауни. Це обумовлене
різноманіттям природи. У тому числі рослинних угрупувань. Тварини й рослини
пов’язані між собою та входять до складу природних комплексів, які дають
можливість існувати й розвиватися живим організмам. Тваринний світ України є
дуже важливою складовою природи, адже навіть від маленької пташки можна
провести ланцюжок залежності до рослин, а від них – до грунтів ,
кліматичних особливостей, водних запасів
геологічних процесів і, врешті-решт, до існування власне людини. На жаль , в
антропогеновий період умови існування тварин змінює людина. Тому на сьогоднішньому уроці ми повинні з’ясувати:
- Чим пояснюється багатство і різноманітність тваринного світу України?
- Чому тваринний світ України змінився впродовж геологічних епох і не
тільки?
( діти
записують тему уроку)
ІV.
Пояснення та вивчення нового уроку.
1.Різноманітність
тваринного світу.
Тваринний світ тісно пов’язаний між собою та з певними рослинними
угрупуваннями, тому утворює фауністичні комплекси лісу, степів, луків, боліт,
прісних водойм. В Україні налічується понад 44 тис. видів тварин, серед них
понад 1000 – найпростіших і плоских червів , близько 39 000 членистоногих,
понад 270 риб, близько 350 птахів та понад 100 ссавців.
2.Закономірності розповсюдження тварин.
Оскільки тварини здатні до мігрування , чітко визначити межі їх існування
неможливо. Але в цілому тваринній світ розповсюджений згідно із зональністю та
поясністю. Залежно від умов існування види тварин утворюють фауністичні
угрупування, які відповідають основним рослинним угрупуванням.
Учні записують визначення: фауністичні комплекси – це групи
видів тварин, які виникли в одному географічному регіоні і мають подібні умови
існування.
Учні
працюють із картою тваринний світ України. Розглядають та називають основні угрупування тварин.
Учні
працюють із підручником та атласом і виписують у зошит про фауністичні
угрупування (робота в парах-6 хв).
1
учень
Лісове. Розповсюджене по
території Полісся. Життя тварин пов’язане з умовами лісу, луків, боліт.
Характерними представниками фауни лісів Полісся є козуля, лось, кабан,
благородний олень, білка, куниця, борсук, вовк, лисиця, чорний тхір, руда
полівка, руда й мала вечірниці. Зрідка зустрічаються бурий ведмідь, рись,
лісовий кіт. Серед птахів тетерук, глухар, рябчик, сова, дятел, яструб, шпак.
Зараз завезене і відновлюється стадо зубрів. Зубр – найбільший звір фауни
України, його маса може перевищувати тонну.
2
учень.
Лісостепове. Південна межа йде з
південного заходу на північний схід. Водяться тварини лісової зони, до яких
додають види, пристосовані до степових умов. У лісних масивах водяться лось,
дикий кабан, козуля, вовк, пугач, куниця
, білка. На степових ділянках типовими тваринами є заєць-русак, лисиця, гризуни
( ховрашки, хом’яки, миші); із птахів – куріпка сіра, іволга, лелека білий.
3
учень.
Степове. Переважають степові
види, насамперед гризуни, птахи, колись у минулому були великі стада копитних.
Вони пристосовані жити на відкритих просторах в умовах сухого клімату. Зараз
важко визначити, наскільки великою була кількість копитних тварин і гризунів у
природних степах, оскільки найбільш примітні із цих тварин зникли або
вимирають. У недалекому минулому степи надавали життєвого простору багатьом
копитним тваринам – туру, козулі, оленю, тарпану, сайгаку. Зараз у степах
поширені : сірий ховрах, степовий тхір, сірий хом’як, кам’яна куниця, дикий
кролик. Зустрічаються байбак, вухатий їжак, тушканчик. Серед птахів :
жайворонок, перепел, рожевий птах, сіра куріпка, степовий журавель, дрохва,
стрепет, чорний шуліка.
4
учень
Азональні. Карпатське та гірського
Криму з набором тварин, пристосованих до гірських типів рослинності,
кліматичних умов. Заплавне розповсюджене в заплавах великих річок, де тварини
пристосовані до водних та лучних умов існування. У Карпатах водяться благородний олень, сарна, бурий ведмідь,
рись, ; серед птахів поширені альпійська галка, сніговий в’юрок, чечевиця;
зустрічаються бородань, сокіл-сапсан,
орел-беркут.
Характерними жителями гірського
Криму є олень, козуля, дикий кабан,
європейський муфлон, борсук, куниця. Заєць. Пугач, буривітер, стерв’ятник, канюк. Чорний гриф уважається найбільшим
птахом України, його маса досягає 12. 5 кг .
3.Тваринні ресурси.
До тваринних ресурсів належить весь тваринний світ. Тваринні ресурси –
частина біологічних ресурсів певної території, представлених різними видами
тварин для задоволення матеріальних та моральних потреб людини.
Тваринні ресурси — це вид природних ресурсів, представлених сукупністю всіх видів тварин,
які використовуються людиною. Виконують суттєві ландшафтні та геоекологічні
функції, є об'єктом господарювання та
охорони. На використанні ресурсів
тваринного світу спеціалізуються мисливські, промислові господарства. В
Україні мисливські угіддя займають
близько 48 млн га. Динаміка кількості та добування основних видів мисливських тварин має загальну тенденцію до
зменшення. У Чорному та Азовському
морях ведеться вилов промислових видів риб, що призводить до зменшення
їх запасів. За науковими прогнозами,
заготівля щорічних загальних запасів гідробіонтів у Чорному та Азовському морях становитиме 180—190 тис. тонн. Із
метою відтворення до морів, лиманів і
водосховищ щороку випускають мільйони одиниць
цінних видів риб. Україна співпрацює з багатьма міжнародними організаціями, які займаються питаннями
збереження, відтворення, охорони
ресурсів тваринного світу.
Тварини відіграють надзвичайно важливу
роль у природі. Вони беруть участь у ґрунтоутворенні, розмноженні рослин,
знищують шкідників рослин, очищують воду. Тварини мають також дуже велике
значення у житті людини. Одомашнені види забезпечують її цінними продуктами
харчування — м'ясом, яйцями, молоком, медом, сировиною для окремих галузей промисловості (вовною, шкірами),
використовуються як тяглова сила.
Водночас людина продовжує використовувати ресурси дикої фауни, полюючи на звірів і птахів чи виловлюючи прісноводну
та морську рибу. У певні сезони в Україні дозволяється полювання на диких качок, зайців, кабана, лисицю, козулю
та інші.
З метою
збагачення природи та для власних потреб люди
здійснюють штучну акліматизацію — розводять завезених з інших регіонів тварин на територіях, де вони раніше не водилися. На звірофермах України розводять таких акліматизованих хутрових звірів, як норка американська, песець, нутрія, сріблясто-чорна лисиця, єнотоподібний собака,
кролик. У наших природних умовах живуть: на заплавах річок -ондатра (батьківщиною якої є Північна Америка), у Кримських горах — муфлон
(привезений із Середземномор'я).
4.Вплив людини на тваринний світ.
Діяльність людини, результатом якої стали
зміни природних компонентів, тобто умов існування тварин, призвела до таких
наслідків:
1.Окремі види тварин (тарпан, тур, кулан,
сайгак, лев, степовий зубр, росомаха, заєць- біляк, білка-летяга) зникли з території України;
2.кількість багатьох видів тварин різко зменшилася і продовжує
знижуватися.
3.
види тварин-шкідників та тих, що
пристосувалися до життя біля людини (пацюк рудий, миша хатня, горобець, горлиця
кільчаста, таргани — рудий та чорний), надмірно розмножилися;
4.
види тварин, які є жителями інших
природних зон (плямистий олень, єнотоподібний собака, ондатра, нутрія, фазан,
товстолобик, амур білий), акліматизовано
на території України; реакліматизації зазнали види, що були знищені раніше (лось, дикий кабан, зубр, бобер, байбак).
5. Охорона тваринного світу.
Самостійна робота.
Використовуючи
текст підручника, дати самостійно відповіді на запитання.
-
Коли
була вперше видана Червона книга України? (1980 р.)
- Скільки тварин занесено до Червоної
книги? (понад 382 види)
6.Тварини занесені до Червоної книги України.
На території України водиться
багато рідкісних, реліктових та ендемічних тварин, які потребують охорони.
У 1080 році була створена Червона
книга України – основний документ, в якому освітлена інформація про сучасний
стан природи України.
До Червоної книги України занесено 382 види тварин. Серед них –
тюлень-монах, зубр, бізон європейський, рись звичайний, кіт лісовий, видра річкова, борсук, горностай.
До
Зеленої книги України потрапила велика кількість птахів. Серед них – пелікани,
баклани, лелека чорний, орел степовий, сокіл-сапсан, рідкісний водоплавний птах
гоголь.
До Червоної книги України
занесено 41 вид ссавців, зокрема 4 види комахоїдних (їжака вухатого, хохулю
звичайну, бурозубку альпійську та кутору малу), 12 - рукокрилих (великого і
малого підковоноса, довгокрила звичайного, нетопира середземноморського,
нічницю триколірну і ставкову, вечірницю велетенську тощо), 11 - гризунів
(полівку снігову, сліпака білозубого, буковинського, піщаного, подільського,
соню садову, ховраха європейського тощо), 1 - зайцеподібних (зайця білого), 3 -
китоподібних (афаліну чорноморську, білобочку чорноморську, пихтуна), 1 -
ластоногих (тюленя-монаха), 8 - хижих (тхора степового, перегузню, горностая,
норку європейську, видру річкову, борсука, рись звичайну, кота лісового) і 1 -
парнокопитних (зубра).
Робота
із зображеннями.
(Показ малюнків і фото « Тварини Червоної книги»)
Отже,
підсумовуючи дане питання, запропонуйте заходи щодо відтворення та
охорони тваринних ресурсів. (діти висловлюють свої думки)
- Їхнє раціональне використання.
-Для промислових ссавців, наприклад, регулюють терміни полювання,
максимальну кількість особин, яку можна вполювати.
-Заборона полювати у періоди
розмноження тварин та вигодовування ними малят. – Обмеження застосування отрутохімікатів, які призводять
до масової загибелі тварин.
- Розробка заходів зі збереження
місць поширення та розмноження рідкісних видів, навіть якщо ці місця
розташовані за межами заповідників чи заказників.
V. Закріплення нових знань
Експрес-тести «Тваринний світ України»
Учням роздаються тести, які вони повинні виконати. Після
виконання, учні обмінюються тестами і роблять взаємоперевірку. Правильні
відповіді вчитель зачитує. Учні отримують бали.
1 варіант
1 .Коли була видана «Червона книга України»?
а) 1980р.;
б) 2000р.; в) 2015р.
2. До тваринного світу Полісся відноситься:
а) полівка
сіра; б) їжак вухастий; в) глухар.
3. До фауни Азовського моря відноситься:
а) осетер; б) бичок; в) оселедець дунайський.
4. До природних ресурсів належать:
а) дикі тварини; б) свійські тварини
5. Реакліматизовані на Україні:
а) олень європейський; б) мухоловка;
в) синиця
6. В Українських Карпатах водяться:
а) муфлон; б) рись; в) дрохва.
7. До «Зеленої книги» потрапили:
а) горобець; б) пелікан; в) бурозубка.
8. Типовий представник лісових копитний тварин:
а) гірський козел; б) лось; в) бабак.
а) гірський козел; б) лось; в) бабак.
9. У дельтах Дунаю, Дністра, Дніпра гніздяться:
а) жайворонок; б) лебідь-шипун; в) іволга.
10. Знайди «зайве»:
а) тетерук; б) рябчик; в) гриф
чорний.
2 варіант
1. Коли була видана «Зелена книга України»?
а) 1987р.; б) 2001р. в) 2015р.
2. До тваринного світу Степу відносяться:
а) ховрах сірий; б) олень благородний; в) лось.
3. До фауни Чорного моря відноситься:
а) кефаль, б) оселедець керченський; в)
пузанок.
4. Закон України «Тваринний світ України»
затверджений:
а) 2000р.; б)2001: в) 2002р.
5. Акліматизовані в Україні:
а) пеленгас; б) бурозубка; в) мідянка.
6. У Кримських горах водяться:
а) гекон; б) полівка сіра; в) вівсянка.
7. До «Червоної книги» потрапили:
а) стерлядь, б) щука; в) судак.
8. До Червоної книги України занесено:
а) лелеку білого;
б) лелеку чорного; в) качку-крижня
9. У річках і озерах живуть:
а) карась, б) тюлька; в) білуга.
10. Знайди «зайве»:
а) тхір степовий; б)сліпак; в) цикада
VІІ. Підсумок уроку.
-
Людина
може як негативно, так і позитивно впливати на якісний і кількісний склад
тваринного світу.
-
Для
відтворення й охорони тваринних ресурсів в Україні створено закон « Про тваринний світ», « Червону книгу
України».
VІІІ.
Домашнє завдання.
Опрацювати § 28
Немає коментарів:
Дописати коментар